Czy fotowoltaika i pompa ciepła to duet idealny?

Wielu konsumentów, którzy mają wiedzę na temat działania powietrznych pomp ciepła, wie, że wykorzystują one energię z powietrza zewnętrznego do produkcji ogrzewania i ciepłej wody dla firmy.

Niemniej, aby pompa ciepła mogła działać i dostarczać darmowe ogrzewanie dla Twojej nieruchomości musi być zasilana energią elektryczną, za którą z kolei może odpowiadać fotowoltaika.

Czy fotowoltaika ma sens?

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są do produkcji darmowej energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Fotowoltaika jest technologią należącą do Odnawialnych Źródeł Energii, z której korzysta niemal cały świat. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są w gospodarstwach domowych, w firmach, gospodarstwach rolnych oraz w skali masowej (farmy fotowoltaiczne). 

Odpowiadając na pytanie, czy fotowoltaika ma sens:

Tak, fotowoltaika ma wiele sensownych zalet, zwłaszcza w kontekście korzyści dla środowiska, oszczędności finansowych i niezależności energetycznej.

Oszczędność na rachunkach za prąd: Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na elektryczność, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Dzięki nim możesz produkować własną energię, co może znacząco zmniejszyć koszty związane z korzystaniem z tradycyjnych źródeł energii.

Ochrona środowiska: Fotowoltaika jest czystym źródłem energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni, nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń powietrza. Wykorzystywanie energii słonecznej pomaga zmniejszyć negatywny wpływ na klimat.

Niezależność energetyczna: Produkując własną energię, stajesz się mniej zależny od zewnętrznych dostawców energii. To może być szczególnie korzystne w przypadku awarii energetycznych czy zwiększających się kosztów tradycyjnych źródeł energii.

Długoterminowe oszczędności: Mimo że inwestycja w instalację fotowoltaiczną może być kosztowna na początku, długoterminowe oszczędności na rachunkach za prąd sprawiają, że inwestycja ta zazwyczaj się zwraca.

Wzrost wartości nieruchomości: Domy i firmy wyposażone w systemy fotowoltaiczne są często postrzegane jako bardziej wartościowe na rynku nieruchomości. To może być dodatkowym atutem przy ewentualnej sprzedaży lub wynajmie.

Niskie koszty utrzymania: Panelom fotowoltaicznym zazwyczaj wystarczy regularne czyszczenie, a producenci często udzielają długich gwarancji na swoje produkty.

W skrócie, fotowoltaika to zrównoważony i ekonomiczny sposób pozyskiwania energii, który przynosi korzyści zarówno dla portfela, jak i dla planety.

Dlaczego warto postawić na powietrzną pompę ciepła?

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, lecz nasza uwaga skupia się na tych opartych na powietrzu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich dostępność oraz prostotę montażu. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie komfortu termicznego i pełnego ogrzewania budynku nawet w skrajnych warunkach, sięgających -25°C! Co więcej, pompy ciepła typu powietrze-woda nie tylko zapewniają ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej, ale także oferują chłodzenie w upalne dni.

Jak współpracują powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna generuje prąd, który zasila elektryczne urządzenia w nieruchomości, a także dostarcza energię niezbędną dla pracy pompy ciepła. Pompa, z kolei, pozyskuje energię z otoczenia, a konkretnie z powietrza, przekazując ją następnie do systemu w celu ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej.

Czy fotowoltaika i pompa ciepła się opłacają?

Bez wątpienia. Dzięki współpracy tych dwóch systemów, koszty związane zarówno z zużyciem prądu, jak i ogrzewaniem, maleją praktycznie do zera. Przy założeniu odpowiednich instalacji na nieruchomości o powierzchni 90–110 metrów kwadratowych, roczne rachunki nie powinny przekroczyć 150–250 zł. Miesięczny koszt za prąd i ogrzewanie wyniesie zaledwie kilkanaście złotych. Ponadto, połączenie tych technologii umożliwia praktycznie bezobsługową oraz bezpłatną eksploatację.

Uwaga! Dlaczego warto instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?

Co istotne, łączenie powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką jest opłacalne również z innych względów. Jednoczesny zakup i montaż obu systemów pozwala na znaczne obniżenie kosztów zakupu i instalacji, przyczyniając się do efektywnej i ekonomicznej eksploatacji obu technologii na danej nieruchomości.

OZE – Odnawialne Źródła Energii dbają o środowisko

Odnawialne Źródła Energii nie tylko redukują koszty, ale również wspierają walkę o zdrowe i czyste środowisko. Fotowoltaika umożliwia produkcję prądu z naturalnego źródła, jakim jest energia słoneczna, natomiast pompa ciepła pozwala na ogrzewanie bez użycia zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych, takich jak węgiel, które generują szkodliwy dla życia smog.

Fotowoltaika z dofinansowania Moj Prad 5.0

Udostępnij artykuł dalej

Facebook

Otrzymaj ofertę dla siebie!

Wybierz jedną z opcji.

Skontaktujemy się z Tobą w celu przedstawienia oferty dopasowanej do Twojej działalności.

Zobacz także:

Scroll to Top

Dziękujemy za zapis do newslettera!