Grant OZE 2023. Dopłaty do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot. Zobacz, jak złożyć wniosek

Dzięki “grantowi OZE” prowadzonemu przez BGK również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowania m.in. do fotowoltaiki. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać nawet do 50% dofinansowania do fotowoltaiki, pomp ciepła i innych odnawialnych źródeł energii w budynku wielorodzinnym.

Prosument lokatorski od 1 lutego 2023 roku

Wprowadzenie tzw. „prosumenta lokatorskiego” od 1 lutego 2023 r. oznacza dla lokatorów budynków mieszkalnych możliwość wykorzystania swojego mieszkania jako źródła produkcji energii elektrycznej za pomocą fotowoltaiki. Co to oznacza w praktyce? Zarządca budynku wielolokalowego będzie mógł zainstalować fotowoltaikę na dachu lub na innej części mieszkania (np. fotowoltaika na balkonie) i wytwarzać energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia będzie zasilała mieszkanie. 

„Prosument lokatorski” szansą dla Twojego blokowiska

Wprowadzenie „prosumenta lokatorskiego” oznacza to, że zarządzający budynkiem wielolokalowym może zainstalować fotowoltaikę na dachu lub na innej części mieszkania, choćby na balkonie i wytwarzać energię elektryczną, która zasili mieszkania.

  • Rząd wprowadził nowy program, który ma wesprzeć rozwój OZE w budownictwie wielorodzinnym
  • Rząd dofinansuje do 50 proc. wartości instalacji
  • Grant pokryje także modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.

Prosument lokatorski – nabór wniosków trwa

Nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych rozpoczął się od 1 lutego 2023 r. Budżet na dofinansowanie do fotowoltaiki dla spółdzielni to ponad 448 mln zł. Zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty OZE 2023. Wnioski dotyczą dofinansowania fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji. 

Prosument lokatorski – jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie grantu OZE dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowych można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego do 30 czerwca 2026 r.

Do wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki należy dołączyć:

  • dokumentację projektową instalacji
  • dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisu/ów złożonych na wniosku

Grant OZE przydziela BGK. Więcej na temat dofinansowania znajdziesz tu:

https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze/

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach

Dofinansowanie fotowoltaiki w blokach ma na celu promowanie zrównoważonej produkcji energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenie rachunków za energię dla mieszkańców bloków.

Dzięki programowi dofinansowania fotowoltaiki lokatorzy będą mogli wykorzystać swoje mieszkania jako źródło energii i promowanie ekologicznego sposobu produkcji energii elektrycznej. Warto pamiętać, że grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych jest przeznaczony na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii. Istotnym aspektem jest także to, że dofinansowanie może być przeznaczone na modernizację instalacji odnawialnego źródła energii.

Rozliczenie energii w budynku wielolokalowym 

Rozliczenie energii w budynku wielolokalowym jest procesem, w którym energia elektryczna lub cieplna zużywana przez różne lokale lub mieszkania w budynku jest mierzona i rozliczana między mieszkańcami lub najemcami. Istnieje kilka różnych metod rozliczania energii w budynkach wielolokalowych, w zależności od rodzaju energii i rodzaju instalacji pomiarowych.

Przyjęty projekt zakłada, że prosument indywidualny, którego mikroinstalacja OZE (czyli maksymalnie o mocy 50 kW) przyłączona jest do części wspólnej budynku wielolokalowego, będzie otrzymywał całość wynagrodzenia za energię na wskazane przez siebie konto.

Rozliczenie energii będzie składać się z 2 etapów:

Za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję.

Nadwyżki godzinowe (czyli powstające w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużytej w tym samym czasie) będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (a od 1 lipca 2024 cenie godzinowej), a następnie wypłacane w 100% na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.

Prosument lokatorski 2023

Aby zostać prosumentem lokatorskim trzeba będzie spełnić następujące warunki:

  • mikroinstalacja ma być umiejscowiona na budynku wielolokalowym (np. dach, balkon, elewacja)
  • moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego (części wspólnej i indywidualnych lokali razem)
  • budynek musi posiadać przeważającą funkcję mieszkalną

Udostępnij artykuł dalej

Facebook

Otrzymaj ofertę dla siebie!

Wybierz jedną z opcji.

Skontaktujemy się z Tobą w celu przedstawienia oferty dopasowanej do Twojej działalności.

Zobacz także:

Scroll to Top

Dziękujemy za zapis do newslettera!