Podwyżki energii? Przedsiębiorcom wciąż trudno dojść do siebie po 2023 r.

Dla większości firm energia elektryczna stanowi kluczowy element, bez którego funkcjonowanie biznesu staje się niemożliwe. W związku z tym wzrost cen w 2023 r. dotknął praktycznie wszystkich przedsiębiorców, zwłaszcza dotkliwie odczuwają to zakłady produkcyjne, które są najbardziej energochłonne. Niektóre firmy liczą na zamrożenie cen prądu jako wyjście, podczas gdy inne poszukują innowacyjnych metod pozyskiwania tańszej energii. I często stawiają na fotowoltaikę.

Ceny prądu dla biznesu będą wyższe w 2024 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu ochronę konsumentów energii elektrycznej, gazu i ciepła w pierwszym półroczu 2024 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, ustalono limity cen prądu dla mieszkań oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak będą kształtowały ceny prądu w drugiej połowie roku? Eksperci zgodnie przyznają, że na pewno będzie drożej.

Jak podwyżki cen prądu wpływają na Twoją firmę?

Ryzyko upadłości

Dla Twojej firmy, zwłaszcza jeśli pracujesz na niskich marżach, wzrost cen prądu stanowi poważne ryzyko finansowe. Możesz mieć trudności w utrzymaniu płynności finansowej, co zwiększa ryzyko upadłości Twojego biznesu.

Wzrost kosztów operacyjnych

Jeśli Twoja firma intensywnie korzysta z energii elektrycznej, to szybko zauważysz wzrost kosztów operacyjnych. To wpłynie negatywnie na rentowność Twojej działalności.

Niskie marże

Wzrost cen prądu może prowadzić do presji na obniżanie Twoich marż zysku, aby utrzymać konkurencyjność cenową na rynku. To problematyczne dla Twojej działalności, zwłaszcza, jeśli działasz w branży o wysokiej konkurencji.

Zwolnienia pracowników

Gdy otrzymasz horrendalnie wysoki rachunek za prąd, to prowadzenie firmy może przestać się opłacać. Będziesz musiał szukać oszczędności i dokonać redukcji zatrudnienia.

Wzrost cen produktów i usług

Aby zrekompensować wzrost kosztów prądu, możesz być zmuszony podnosić ceny swoich produktów lub usług. To może prowadzić do zmniejszenia popytu na Twoją ofertę.

Ograniczone inwestycje w rozwój

Jak wzrosną koszty energii, to Twoja firma może być zmuszona ograniczać inwestycje w nowe projekty, rozwój technologiczny czy ekspansję. Długoterminowo wpłynie to negatywnie na konkurencyjność Twojego biznesu.

swieci zarowka z wykresu tle

Potrzebujesz wsparcia w procesie poprawy efektywności energetycznej Twojego przedsiębiorstwa? Możemy Ci w tym pomóc. Zbierzemy dostępne informacje, przeanalizujemy dane i zarekomendujemy odpowiednie działania.

Sprawdź, czy możemy pomóc Twojej firmie

Nasi eksperci od lat pomagają firmom oszczędzać i stawiać na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę.

Udostępnij artykuł dalej

Facebook

Otrzymaj ofertę dla siebie!

Wybierz jedną z opcji.

Skontaktujemy się z Tobą w celu przedstawienia oferty dopasowanej do Twojej działalności.

Zobacz także:

Scroll to Top

Dziękujemy za zapis do newslettera!