Nowe Zasady vs. Fotowoltaika na Starych Zasadach do 2024 r.

Nadchodzi czas wielkich zmian dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy znów mogą być zaskoczeni. Po ubiegłorocznej rewolucji w rozliczeniach fotowoltaiki, w przyszłym roku mają wkroczyć taryfy dynamiczne, a nowa administracja szykuje własne propozycje dla prosumentów, obiecując korzyści finansowe i większą przewidywalność.

Fotowoltaika 2024 – jakie zmiany nas czekają

W ostatnich latach w Polsce można zanotować dynamiczny rozwój sektora energii słonecznej. Aktualnie liczba prosumentów, czyli jednostek generujących i zużywających energię, przekroczyła imponujący poziom 1 mln 275 tys. osób. Chociaż jeszcze nie opadł kurz po zmianach w rozliczeniach fotowoltaiki z ubiegłego roku, to już teraz właściciele istniejących instalacji oraz ci, którzy dopiero rozważają inwestycję w panele słoneczne, mają przed sobą nowe wyzwania.

Po objęciu władzy przez obecną opozycję, związanej w Koalicji Obywatelskiej (KO), zaczęły krążyć informacje o nowych propozycjach dla sektora energetycznego, w tym dla prosumentów. Program KO obiecuje przywrócenie korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii, co przekładałoby się na niższe rachunki za prąd dla inwestorów w fotowoltaikę.

Grzegorz Onichimowski, były prezes Towarowej Giełdy Energii i obecny doradca KO, wyjaśnia, że choć nie planuje się powrotu do poprzednich zasad, nowe regulacje mają sprawić, że sprzedaż prądu stanie się bardziej opłacalna dla prosumentów.

Jednym z kluczowych punktów proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie minimalnej ceny odkupu energii, co daje inwestorom pewność zwrotu inwestycji w okresie do siedmiu lat. Obecny system, oparty na średniej cenie energii z poprzedniego miesiąca, nie gwarantuje takiej stabilności cenowej na dłuższą metę.

Eksperci uważają, że nowe propozycje nie oznaczają, że obecne rozwiązania są nieopłacalne. Podkreśla, że rozwijany system net billing, wspierany programami takimi jak „Mój prąd” czy wsparciem dla magazynów energii, nadal ma duży potencjał.

Masz pytanie, potrzebujesz wsparcia lub rozważasz fotowoltaikę w swojej firmie? Jesteś w dobrym miejscu!

Rozliczanie godzinowe fotowoltaiki 2024

W odpowiedzi na spowolnienie w zakładaniu nowych stacji fotowoltaicznych, KO proponuje także wsparcie dla magazynów energii, aby zachęcić do inwestowanie w te rozwiązania. Zmiany mają być również widoczne w depozycie prosumenckim, którego wartość ma obejmować pełną kwotę rachunku za prąd, co ma przyczynić się do bardziej sprawiedliwego rozliczania między dystrybutorem a prosumentem.

Jednak propozycje KO mogą kolidować z obowiązkiem wprowadzenia taryf dynamicznych nakładanym przez Unię Europejską. To rozwiązanie, zakładające rozliczanie godzinowe od lipca 2024 roku, może stworzyć korzystniejsze warunki dla prosumentów korzystających z magazynów energii.

zdjecia lotnicze budynkow przemyslowych w bristolu w anglii

Wspólnoty energetyczne

Dodatkowo, Koalicja Obywatelska planuje wspieranie lokalnych wspólnot energetycznych, które mają produkować i zużywać energię lokalnie. To krok w kierunku stworzenia 700 wspólnot energetycznych generujących własny, tańszy prąd.

Sieć energetyczna a fotowoltaika

Jednak, zgodnie z informacjami, polskie sieci energetyczne napotykają na problemy związane z rosnącą ilością energii wprowadzaną do sieci przez instalacje fotowoltaiczne, szczególnie latem. W związku z tym, Polskie Sieci Elektroenergetyczne opracowały program inwestycji, mający na celu modernizację sieci do 2032 roku. Wartość tego programu wynosi 32,2 mld zł, jednak jego realizacja zależy od decyzji nowego rządu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zmian w rozliczeniach fotowoltaiki w 2024? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij artykuł dalej

Facebook

Otrzymaj ofertę dla siebie!

Wybierz jedną z opcji.

Skontaktujemy się z Tobą w celu przedstawienia oferty dopasowanej do Twojej działalności.

Zobacz także:

Scroll to Top

Dziękujemy za zapis do newslettera!